Nemocenské pojištění OSVČ je dobrovolné a OSVČ je často opravdu nepoužívají. Ale rozhodnutí je vás, jestli se vám nemocenské pojištění vyplatí či nikoliv.

Na co se používá nemocenské pojištění pro OSVČ ?

Pokud jste OSVČ tak je placení nemocenského pojištění dobrovolné a záleží na vás jestli si ho budete platit. Z vašeho nemocenského pojištění by vám byla vyplácena nemocenská, ale ta je vyplácena až od 22 dne pracovní neschopnosti. Do té doby si platí zaměstnavatel nemocenskou sám, takže když jste vy OSVČ tak by jste si musel těch platit 22 dnů nemocenskou jakože sám, což je blbost. Proto si také hodně OSVČ nemocenské pojištění neplatí. Ale z nemocenského pojištění je vyplácena i mateřská ženám.

Minimální záloha na nemocenské pojištění pro OSVČ

Jak již jsme napsali výše nemocenské pojištění je pro OSVČ zcela dobrovolné. Ale pokud si již rozhodnou tak musí platit alespoň minimální měsíční zálohu, což je 56 Kč, ale pozor od ledna 2011 se měsíční záloha zvedne na plných 92 Kč za měsíc. Ale od výše vašich platby se také bude odvíjet vaše výše nemocenské, takže s tím počítejte.

Sazba na nemocenské pojištění pro OSVČ

Sazba na nemocenské pojištění pro OSVČ je v součastnosti rovna 1,4 % vyměřovacího základu. Od ledna 2011 se to zvýší na 2,3 %.